Dohányzásmentes kezelés, Cselekvési terv | Dohányzás Fókuszpont


dohányzás-ellenőrzési cél

Ezek a figyelmeztetések sokak számára ijesztgetésnek hatnak, de ugyanakkor azt az üzenetet is hordozzák, hogy milyen sokat dohányzásmentes kezelés a saját érdekében egy dohányos azzal, hogy leszokik. Különösen igaz ez az egyik legelterjedtebb légúti betegség, a COPD esetében, amelyben mintegy A COPD egy krónikus, légúti szűkülettel járó betegség, elnevezése az angol Chronic Obstructive Pulmonary Disease kifejezésének rövidítéseként terjedt el szerte a világon.

A COPD tünetei a fizikai terhelésnél jelentkező légzési nehézség, a gyakori köhögés, reggeli köpetürítés és esetenként a sípoló dohányzásmentes kezelés.

amikor hirtelen leszokik a dohányzásról, meghízik

A légutakba kerülő káros anyagok a dohányzásmentes kezelés esetben a cigarettafüst hatására a hörgők nyálkahártyája megduzzad, fokozott váladéktermelődés kezdődik, akadályozva a légúti áramlást.

A légzés — elsősorban a kilégzés — nehezebbé válik, megnő a tüdőben rekedt levegő mennyisége.

Május Az évről-évre megrendezésre kerülő programsorozat célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás veszélyeire. A dohányzás elleni küzdelem a WHO egyik legfontosabb feladata lett az utóbbi években.

A betegség többnyire visszafordíthatatlan, hörgőszűkülettel és a tüdőszövet károsodásával, tüdőtágulással jár. Hirdetés A dohányzás szerepe a betegség kialakulásában és súlyosbodásában A COPD kezelési lehetőségei Jelenleg COPD esetén nincs hatékony kezelés, a tünetek viszont mérsékelhetők, csökkenthető a különböző szövődmények kockázata, illetve az életminőség is javítható.

Azonnal szeretnék leszokni a dohányzásról

A COPD progresszív, azaz folyamatosan romló állapotot előidéző betegség, amely a jelen ismeretek szerint visszafordíthatatlan. Ugyanakkor a megfelelő kezeléssel a romlás jelentős mértékben lassítható, a tünetek enyhíthetők, sok esetben meg is szüntethetők.

A dohányzás azonban gyakorlatilag kizárja azt, hogy az ilyen irányú kezelés eredményes legyen. A dohányzás amellett, hogy káros és irritáló anyagokat juttat a légutakba, és így közvetlenül is hozzájárul a pusztító dohányzásmentes kezelés, a gyógyszeres kezelés hatékonyságát is rontja.

hagyd abba a dohányzást, ami rám vár

Mindezek alapján elmondható, hogy a COPD-s beteg légzésfunkcióinak romlása csak akkor lassítható, ha a beteg leszokik a dohányzásról. A tüdőszövetek károsodása miatt a leszokás után sem áll vissza a volt dohányos légzésfunkciója az eredeti dohányzásmentes kezelés, de a káros folyamatok jelentős fékezésével komoly mértékben enyhíthetők a tünetek.

egyszer és mindenkorra leszokni a cigarettáról

Akármilyen intenzív és régóta tartó dohányzásról van szó, minden esetben igaz az, hogy a leszokással jelentős egészségnyereség érhető el, még időskorban is. A COPD gyógyszeres kezelése A gyógyszeres kezelés célja a beteg tüneteinek enyhítése és a további állapotromlás lassítása.

A COPD esetén alkalmazott gyógyszerek egyik fő csoportját a hörgőtágítók képezikamelyek szabadabbá teszik a légutakban a levegő áramlását, így több oxigénhez jut a beteg, és könnyebben kilélegzi az elhasznált levegőt.

Erősítse meg a leszokási szándékot, a motivációt. Ez jelenti a leszokás támogatás első szintjét, kevésbé időigényes, mint a programszerű leszokás támogatás, az esetek egy részénél azonban megfelelő lehet, illetve bevezetheti a későbbi második szintű programszerű leszokás támogatást.

A megelőző, fenntartó kezelésben alkalmaznak olyan, hosszabb távon ható inhalációs hörgőtágítót is, amelyet elég napi egyszer belélegezni. A gyógyszerek másik csoportjába a gyulladáscsökkentők tartoznak, amelyek a hörgőnyálkahártya gyulladását hivatottak enyhíteni, és a gyulladás súlyosbodását megelőzni.

A leszokás után alkalmazott gyógyszeres terápiák számottevő mértékben lassíthatják a betegség romlását, így komoly egészségnyereség érhető el.

csokoládé függőség kezelése

Ez akkor lehet igazán ösztönző egy dohányzó COPD-s beteg számára, ha tisztában van a betegség romlásának várható következményeivel, és tisztában van azzal is, hogy a megfelelő életmóddal és terápiával e szövődmények nagy részét elkerülheti.